Zupa to podstawa portugalskiego, obfitego obiadu. Przepisów na zupy, podobnie jak w polskiej kuchni jest bardzo wiele, a część z nich jest nawet podobna do tych, znanych nam z życia codziennego.
Do przyrządzenia zup portugalskie gospodynie często wykorzystują to, co zwykle pojawia się w daniach głównych. Mamy więc, zupy z dodatkiem ryb, z mięsem, obowiązkowo z dużą ilością warzyw, a także chleb. Dzięki takiemu bogactwu różnorodnych składników, wzbogaconych aromatycznymi portugalskimi przyprawami i ziołami, dania te stanowią doskonałe źródło witamin, minerałów i węglowodanów. W przeciwieństwie jednak do treściwych polskich zup, te portugalskie nie są zawiesiste, tłuste i gęste od kwaśnej śmietany lub zasmażki. Ich lekkość sprawia, że spożywa się je przez cały rok.
Królową portugalskich zup jest „zielona zupa” czyli „caldo verde”, przez wielu uważana za narodową potrawę tego kraju. Jej podstawowym składnikiem jest kapusta włoska, która bardzo drobno pokrojona, nadaje daniu jaskrawozielonego koloru. Dodaje się do niej także ziemniaki, cebulę, czosnek, a czasami także kawałeczki „chouriço” lub „linguiça”, czyli rodzajem suszonej kiełbasy.
Drugą, bardzo znaną portugalską zupą, jest ta nosząca nazwę „zupa z kamienia”, czyli po portugalsku: „sopa de Pedra”. Jest to bardzo sycąca potrawa, która doskonale nadaje się na zimowe dni. Składa się głównie z czerwonej fasoli, cebuli, ziemniaków, marchwi, kapusty i chouriço.
Dużą popularnością wśród Portugalczyków, cieszy się także zupa czosnkowa, do której dodaje się rozmiękczony i uduszony miąższ bułki, pomidory oraz jajka. W kraju położonym nad wodą, nie sposób też nie wspomnieć o zupie rybnej (sopa de peixe), przygotowywanej często z dorsza. Można ją przygotować w postaci lekkiego bulionu o rybnym posmaku lub w wersji gęściejszej z warzywami, przypominające danie mięsne. Charakterystyczna dla zup portugalskich jest bowiem to, że granica między zupą a drugim daniem jest płynna.